Egyre több a szabadtéri tűz. Előzzük meg ezeket!
Tíz tűzeset történt kedden Tolna megyében, ebből nyolc alkalommal szabadtéri tüzekhez riasztották a tűzoltó egységeket.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szabadban keletkezett tűzesetek kilencvenkilenc százaléka emberi gondatlanság miatt keletkezik. Ezek a tűzesetek megelőzhetőek, ha tisztában vagyunk a szabadtéri tűzgyújtás szabályaival. Akár egy autóból kidobott cigarettacsikk is elég ahhoz, hogy lángba boruljon a száraz aljnövényzet.
Nézzük, mit tehetünk a szabadtéri tűzesetek megelőzése érdekében:
A kerti hulladékok belterületen történő égetése alapesetben tilos, kivéve, ha az önkormányzat azt saját rendeletben szabályozza. Ha a település önkormányzata rendelkezik ilyennel, a hulladékok égetése csak a jogszabályban rögzített időpontban engedélyezett!
A külterületen végzett égetés engedélyhez kötött, így előzetesen engedélyeztetni kell a tűzvédelmi hatósággal (település szerint illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség) a lábon álló növényzet, tarló, illetve a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék szabadtéri égetését.
A szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza. A jogszabálytól eltérő vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot von maga után.
- A kerti grillezés, bográcsozás megengedett, de feltétlenül készítsünk be mindig elég oltóanyagot!
- Soha ne engedjük meg a gyerekeknek, hogy játsszanak a tűzzel és mindig magyarázzuk el nekik, hogy ez miért veszélyes!
- A szabadban kijelölt tűzrakóhelyen van lehetőség tüzet gyújtani. A meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk itt is megfelelő mennyiségű oltóanyagról!
- Mindig legyen nálunk tűzoltásra alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyelet alatt tudunk tartani!
- Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors továbbterjedésének.
- Ha már megtörtént a baj, haladéktalanul hívjuk a 112-es segélyhívószámot!