Többek közt ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk a
„Felkészülés a klímaváltozásra – helyi közösségek szerepe” címmel Bátaszéken megrendezésre kerülő konferencián. A rendezvény lebonyolítására
2018. március 7-én kerül sor a bátaszéki művelődési házban 9 órától.
A konferencia a Norvég Alap által finanszírozott HU01-0003-PIERO-A2-2017 azonosítószámú kétoldalú együttműködéseket támogató program keretében valósul meg, amelyben a Bátaszéki Önkormányzat a norvégiai Tynset városában található Fiellugla Competanse felnőttképzési szervezettel kötött partnerségi megállapodást, hogy valódi válaszokat keressenek a klímaváltozás legsürgetőbb kérdéseire.
A konferencia előadói között szerepel többek között a norvég partnerintézmény munkatársa Per Halvorson úr.
A szakmai konferencia mellett a résztvevők tanulmányutak szervezésére is vállalkoztak, amely során betekintést nyerhetnek az adott országok intézményeinek működésébe, a globális problémára adott megoldásokba és módszerekbe.
A konferencia programja a következő:
09.00-10.00 regisztráció
10.00-10.20 Köszöntő és sajtótájékoztató (Dr. Bozsolik Róbert, Polgármester – Bátaszék Város Önkormányzata)
10.20-10.40 A klímaváltozás társadalmi-gazdasági hatásai (Sánta Sebő, Igazgató – DDTG Nonprofit Kft.)
10.40-11.00 Városi közlekedés károsanyag kibocsátás nélkül (Misóczki Anikó, Osztályvezető – Paks Város Önkormányzata)
11.00-11.20 Klímaváltozás és kihívások, gondolkodj globálisan cselekedj lokálisan (Per Halvorson, Igazgató – Fjellugla Kompetance AS Norvégia)
11.20-11.40 Kérdések - válaszok
11.40-12.30 Büféebéd
12.30-13.00 Klímaváltozás okai, következményei globálisan és lokálisan. Mitigáció és alkalmazkodás helyi szinten - Mit tehetek én? Mit tehetünk mi? (Kocsis Anikó, Igazgató – Ökorégió Alapítvány)
13.00-13.30 Szekszárd a klímabarát település (Baka György, Elnök – Zöldtárs Alapítvány)
13:30-14.00 Kerekasztal beszélgetés a résztvevőkkel
A konferencián való részvétel ingyenes, minden érdeklődő számára nyitott.
2018. március 7. -én tartott bátaszéki konferencia képei:
2018.április 16. és 20. közti tanulmányút Norvégiában Tynset városában:
A norvégiai látogatás során a klímaváltozás workshop-ot a házigazda Fjellugla Kompetance vállalat két részben szervezte.
Először egy hosszú előadás hangzott el a klímaváltozás Norvégiát érintő hatásairól.
Norvégia Észak-Dél irányban 4 klímazónára osztható, továbbá az ország keleti és nyugati részén a magas hegyek és az óceán hatása miatt egész más hatások érvényesülnek. Ez a sokfeléség a klímaváltozással kapcsolatban is különféle elméleteknek ad teret és okot a vitára a norvég társadalomban. Az utóbbi években előkerült 17-18 ezer éves régészeti leletek, amelyek az akkori idők távoli országokkal folytatott kereskedelmére is bizonyítékot szolgáltattak, egészen más megvilágításba helyezik a mai vitákat is.
Az előadás után, részt vettünk egy olyan műhelymunkán, melyet a Fjellugla Kompetance egyik tagszervezte, a Hedmark-i Junior Achievement nevű szervezet állított össze középiskolás és egyetemista fiataloknak. A fiatalok számára az volt a feladat, hogy tárják föl, többek között a klímaváltozás milyen új vállalkozási lehetőségeket kínálhat számukra a jövőben. Ehhez csoportmunka formájában ötleteket kellett generálniuk, majd egy ötletet üzleti terv formájában kidolgozniuk és a résztvevőknek plenáris formában bemutatniuk. Az ötletgeneráló és tervező folyamatot olyan egyetemista fiatal segítette, a ki a korábbi években már részt vett hasonló tervezésben. A résztvevők környékbeli fiatalok voltak, főként helyi farmerek gyerekei, valamennyien kitűnően beszéltek angolul és nagy kedvvel vetek részt a tervező munkában. A szervezők ezzel a fajta kreatív tervezéssel és innovációval szeretnék a helyi fiatalokat az iskolák befejezése után megtartani illetve visszahozni a térségbe. Több olyan vállalkozás is említésre került, pl. egy építőanyag-gyártó cég, amely hasonló fiatal innovációból nőtte ki magát.