A Morzsu Egyesület 2011 évi megalakulása óta következő célja és gyakorlatra alapozott meggyőződése alapán működik és valósítja meg programjait.
Az egyesület fontos, összekötő láncszeme a nevelés rendszerének.
Láncszem mert a családi nevelést, köti össze az óvoda, nevelő oktató munkájával. A kapcsolattartás a folyamatosság, a kölcsönösség alapján áll.
A megbízhatóság és bizalom megnyerése a legfontosabb kitétel. Kicsi gyerek esetében fontos, hogy a szülő bizalommal látogassa a helyet, melyet gyermekének fejlődési lehetőségként meglátogat, felkeres. Ehhez megfelelő helyre van szükség.
Felújított és korszerűen felszerelt közösségi helyiségekben higiénikus és esztétikus körülmények között valósult meg a játszóház.
Heti endszerességgel ismétlődő programjai a képességfejlesztés és a szülők tudatos neveléshez való segítségnyújtásának adtak lehetőséget. A programok a szabadidő hasznos, célszerű és tartalmas eltöltését szolgálták. A szülők és gyermekek közössége erősödött, egymást segítő és egymás iránt érdeklődő összetartó kis közösséggé vált. Természetesen állandó változással, hisz a nagyobb gyerekek óvodába mennek és kicsik jönnek az anyaölből. Ez a közösség folyamatosan bővül, változik, és inkluzív. A gyermekek között is baráti kapcsolatok alakultak, az óvodalátogatás megszervezése pedig az óvodai befogadás megkönnyítését segítette.
Az egyesület befogadó és elfogadó jellegű, szeretettel várja azokat a gyermekeket is, akik fejlődésükben gátoltak.
Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, szükség volt a támogatásra. A törvényes működést, a kiegyensúlyozott gazdálkodást, a felszereltséget, a változatosságot, a hetente ismétlődő programokat csak a támogatás segítségével tudtuk megvalósítani és továbbra is biztosítani.
A felhasznált eszközök, megtartott gyermekrogramok tették lehetővé az egyesület zavartalan működését.
Támogatóink logóit bemutatkozásunkban közöljük. További támogatónk Bátaszék Város Képviselőtestülete.
Az egyesület biztonságos működése, és az a tény, hogy a járvány ideje alatt is tudott az egyesület gyerekeket fogadni, a folyamatos tevékenység megvalósulását támasztja alá. Szükség volt, minél vonzóbb, és színes meghívók, kedvességek, mesefigurák, stb. nyomtatására, melyet az újonnan vásárolt színes nyomtató segítségével meg tudtunk valósítani. A zene, a báb, továbbra is meghatározó és állandóan jelenlévő nevelési módszere volt az egyesületnek. Minden alkalommal ragaszkodtunk az élő zene jelenlétéhez. "Kis Embernek nagy zene kell, élőzene"./Waldorf/
Az állandóan jelenlévő kézműves munka, az ábrázolás, a kézimunka eszközigényét is sikerült kielégíteni, kézművesfoglalkozásokkal. A természetes és esztétikus anyagszükséglet figyelembevételével.
Az egyesület életében nemcsak a hetente látogatók vesznek részt. Életében a csoport rendezvényeit, látogató volt régi kis „morzsusok” is részesülnek. Ezek nem tömegrendezvények. A kisgyermekek élete és világa a zsúfolt, hangos rendezvényeket nem támogatja. Változó létszámú, jól működő közösség, visszajáró gyerekekkel és szülőkkel.
A csoport közösségi felületének látogatottsága a kezdeti időktől állandó. A csoport tagjain kívül, számos érdeklődőt vonz, a szakmai témájú cikkek, tanulmányok közlése. A közösségi oldal létszáma évről évre nőtt, és ami örvendetes, hogy a látogatók és érdeklődők is egyre bátrabban kapcsolódnak be a közösségi oldal érdekessé, és számukra érdeklődésre számot tartó kérdések közlésével.
A közösségi oldal működtetésén túlmenően, a megyei televízió TEOL látogatása a foglalkozásokon, a város hatókörén túl, megyei szinten, sőt, a televízió látogatói körében, országos ismeretségre is szert tehetett az egyesület. Azoknak az igényét kielégítve, akik elszármaztak Bátaszékről az évtizedek során, de az itteni élet, és annak eseményei továbbra is érdeklődésükre tart számot.
Továbbá, az egyesület megalakulása óta közzéteszünk a helyi lapba/Cikádor/ egyesületi eseményeket , emberi értékrendet nevelési értékeket közlő és elemző cikkeket. Ezek gyűjteményéből készül egy kiadvány a Morzsu Egyesület égisze alatt, jelenleg nyomdai úton halad. Címe: „Földre csöppent istenek ”Ez a kiadvány is szélesíteni fogja az egyesület megismerésének lehetőségét.
Vezérlő elvünk ebben a kérdésben:
A kapcsolatok alakításában a kezdeményező attitűd a fontos, mindig a nevelési céloknak és feladatoknak alárendelve. Programjaink, játszóházi együttléteink kapcsán mindig ezt az elvet követtük, a következő felismerés igazának helybenhagyásával:
„ A szél irányát nem tudom megváltoztatni, de be tudom állítani a vitorlámat úgy, hogy mindig célba érjek. /Jimmy Dean/
Ennek az igazságnak alapján szervezzük, tájékoztatjuk az egyesületre figyelő és felkereső szülőket, és gyerekeket. Kommunikációs csatornánk mindvégig, a közösségi oldalunk, ahol részletes programot közlünk minden összejövetel tevékenységéről. Mindezt igyekszünk nagyon reálisan, udvariasan, figyelemfelkeltően tenni. Ennek stílusa és rendszeressége nyomon követhető a következő oldalon: Morzsu Egyesület /közösségi oldal Facebook/
Nehézséget, és szervezési gondot a pandémia okozott. A részvételi létszám esetenként lecsökkent, de nagyon nagy eredménynek tartottuk, hogy egyetlen héten sem kellett zárt ajtót találni a gyerekeknek és szüleiknek, mert szervezéssel, összefogással minden alkalommal megoldódott a nyitott ajtók lehetősége, higiénikus, fertőtlenített, esztétikus teremmel és játékokkal. A létszám a jövőben növekedni fog, visszatér a régi látogatottság, mert ennek jeleit már most felfedezhetjük. A működésnek, a felhőtlen együttlétnek és a gyerekek számára nélkülözhetetlen vidám játéknak és együttlétnek, és további programoknak nem lesz akadálya.