Javában zajlik már a szüret a Szekszárdi Borvidéken, az idén az időjárásnak köszönhetően a szokásosnál korábban vette kezdetét a borkészítés időszaka, melynek jellemző veszélyforrása a köznyelvben csak mustgáznak nevezett szén-dioxid. A megelőzés lehetőségeire hívta fel a figyelmet a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság mai sajtótájékoztatóján.
A sajtótájékoztatónak az előző évek hagyományait követve Heimann Zoltán adott otthont, aki elmondta, hogy a veszély elsősorban nem a nagy pincészeteknél jelentkezik, hanem a hobbi szőlészek-borászok, illetve az idősebb generáció esetében, hiszen a nagy borászatoknál az erjesztés már jellemzően nem a pincében, a hagyományos módszerekkel zajlik.
Dr. Balázs Gábor tű. ezredes megyei katasztrófavédelmi igazgató a megelőzés lehetőségeire hívta fel a lakosság figyelmét. Az igazgató elmondta, hogy lehetőleg senki ne menjen egyedül a tanyába a borkészítés ideje alatt, valamint az egyik legősibb módszert, a gyertyapróbát javasolta a szén-dioxid jelenlétének kimutatására. Balázs Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni, mert nagyon könnyen ő is bajba kerülhet. Ilyen esetben ugyanis csak a tűzoltók tudnak segítséget nyújtani, akik megfelelő légzőkészülék segítségével, biztonsággal tudják kimenteni a mérgezést szenvedett embereket.
A mustgáz-mérgezést szenvedett embert a tűzoltók hozzák ki a pincéből, vagy feldolgozó helyiségből, hogy ott átadják a mentőszolgálat munkatársainak, akik megkezdik az eszméletlen sérült újraélesztését. Ennek menetét és helyes technikáját Heidt János, a Szekszárdi Mentőállomás munkatársa ismertette, aki elmondta, hogy az újraélesztés technikáját azért érdemes mindenkinek elsajátítania, mert bármelyikünkkel megtörténhet, hogy az utcán hirtelen összeesik a mellettünk álló ember, vagy egy baleset szereplőjévé válunk és alkalmazni kell a tudásunkat, ezzel megmentve embertársunk életét.
A Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleménye IDE kattintva érhető el.
Az Országos Mentőszolgálat újraélesztésről szóló információi IDE kattintva érhetőek el.