Cikádor magazin 2018.09.03.
Témák:
Varrókör
III. Bátaszéki Bornapok beharangozó
Villám csapott egy bátaszéki szénatároló tetejébe
Sportcsarnok felújítás
Témák:
Varrókör
III. Bátaszéki Bornapok beharangozó
Villám csapott egy bátaszéki szénatároló tetejébe
Sportcsarnok felújítás
Hetven évvel ezelőtt 1946. november 28-án gördült ki a vasútállomásról az a tehervonat, amely a bátaszéki német családok kitelepítésének kezdetét jelentette.
Hetvenkét évvel ezelőtt, 1944. december 28-án a mai gimnázium épületében gyűjtötték össze azokat a fiatal bátaszékieket, akiket azután januárban Bajáról „egy kis munka” ígéretével hosszú évekre Oroszországba hurcoltak. Ezekre a tragikus eseményekre emlékeztek mindazok, akik elfogadták a német egyesület és a német önkormányzat meghívását november 26-án a művelődési házba.
Emberi jelenlét, fotók, zene és tánc. Kimondott szó nélküli, mégis erőteljes hatású színpadi emlékműsorral kezdődött a program, melynek szereplői Halasi Henrietta táncosai, színjátszók és egyesületi tagok voltak.
Dr. Bozsolik Róbert polgármesteri köszöntőjében beszélt az egykori bátaszékieket érintő eseményekről és kiemelte az emlékezés mindenkori fontosságát.
A program főelőadójaként dr. Marchut Réka, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségtörténeti és Etnopolitikai Osztályának tudományos munkatársa részletesen ismertette a magyarországi németek sorsának alakulását és kifejtette a tömeges kitelepítések eltervezését és lebonyolítását mozgató elképzeléseket, döntéseket.
Dr. Gerner Éva főszerkesztő (Unser Bildschirm) a bátaszéki Katzenberger Károlynéval készített riportfilmjét hozta el és mutatta be, melyben Marcsi néni az oroszországi elhurcolásáról és az ott eltöltött évekről mesél.
Az ünnepség résztvevői ezután a bátaszéki német emberekről, családokról készült archív fotók kiállítását tekintették meg, majd a gimnázium falán lévő „Malenkij robot” emléktábla megkoszorúzására került sor.
Az emlékprogram a vasútállomás peronján lévő kitelepítési emléktáblánál zárult. 70 évvel ezelőtt, amikor a hazájukból elűzött emberekkel teli vonat elindult a bátaszéki vasútállomásról, a helyi zenekar a magyar himnuszt kezdte játszani. Az emléktábla megkoszorúzása után a Bátaszéki Ifjúsági Fúvószenekar előadásában szólaltak meg a magyar himnusz hangjai, emlékeztetésül és figyelmeztetésül arra, hogy soha többé!
A jubileumi emlékprogram megrendezését az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a TETT támogatta.
stang
Tovább olvasom
Nem oly régen, fél éve azzal a kéréssel kerestem meg az óvodába járó gyerekek szüleit és a bátaszéki és Bátaszékhez kötődő vállalkozókat, hogy támogassák a sószoba megépítésének a tervét. Elképzelésünk támogatásra talált, a sószoba elkészült. A megyében nem sok óvoda büszkélkedhet ezzel, most már városunk óvodája is a ritka kivételek közé tartozik.
Miért jó az, hogy az óvodánkban van sószoba?
Azért, mert a sószoba levegője bizonyítottan az egészségmegőrzést szolgálja. Továbbá segíti a légúti betegségek gyógyulását, az asztmás tüneteket pedig enyhíti. Nagyon jó hatással lesz a kisgyermekeinkre, hiszen tudja mindenki, hogy a légúti megbetegedések gyakoriak az óvodás életkorban. Az a száraz sóterápia, amely itt megvalósulhat, orvosilag elismert gyógymód, mellékhatásoktól mentes, rendkívül hatékony és nincs további fenntartási költsége
A só egészségtámogató hatását szolgálja a 12 m2 sófal, melybe több mint másfél tonna parajdi és himalájai sótömb került beépítésre. A szobában egy somokozó is helyet kapott, ami 2 és fél mázsa őrölt sóval van feltöltve.
A sószobát napi rendszerességgel használják majd csoportjaink.
Az óvoda egy gyönyörű ajándékot kapott. A szülők és a vállalkozók olyat tudtak adni az óvodánknak, ami maradandó, olyan beruházást, amely városunk óvodájának a színvonalát növeli, ami hosszú évekig szolgálhatja a fiatalok egészségét.
Óvodásaink, munkatársaim és magam nevében köszönöm ezt a példaértékű társadalmi szerepvállalást, melynek köszönhetően olyan célkitűzés valósulhatott meg az intézményben, amelyre máshonnan nem jutna forrás.
Simon Csabáné
igazgató
Tovább olvasomTémák:
Bátaszéki elektromos töltőállomás
II. Géza Gimnázium - hogy indult a tanév?
BB24 - Bonyhád-Bátaszék futóverseny
Bátaszéki Bornapok: Bon-bon, Mohamed Fatima
Tovább olvasomEbben az évben december 21-én zajlott Bátaszék város polgármesterének az évtizedes hagyománnyal bíró ünnepi évzáró polgármesteri fogadása.
Tovább olvasomBátaszék Város Polgárőr Egyesülete megtartotta éves ünnepi közgyűlését.
Tovább olvasomBátaszék is képviseltette magát a Zombán megrendezett Tolna Megyei Értékek Napján.
A csapat két versenyben is megmérette magát.
A bátaszékiek is – már a kezdetektől – érdeklődve figyelték a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóval (NRHT) kapcsolatos információkat. A legújabb híreket a május 27-i TETT-re Kész Napon hallgathattuk meg.
Tovább olvasomA Bátaszék Térségi Hegyközség szervezésében 2018. május 11-én került megrendezésre a Bátaszék Térségi Borverseny.
Tovább olvasomA falusi népszokások közül talán az egyik legtöbb embert megmozgató hagyományos közösségi esemény a disznóvágás volt
Tovább olvasomBátaszék városa az 1956-os forradalom 60. évfordulóján emlékezett meg 1956 október 23., és az azt követő hetek eseményeiről. A II. Géza Gimnázium 10.B. osztályának színvonalas műsorán a pontos történelmi keretbe foglalt események mellett kiváló irodalmi alkotások szólaltak meg a gimnazisták tolmácsolásában. A mai kor embere számára a személyes megemlékezés keretébe foglalt intelmek közvetítették a forradalom üzenetét: „Itt a földön csak te vagy az, aki kiharcolhatod magadnak az igazságot.”
A megemlékezésen Sümegi József, a II. Géza Gimnázium igazgatója, önkormányzati képviselő ünnepi beszédében hívta fel a figyelmet arra, hogy közös feladatunk a múlt hibáiból tanulva jobbá tenni a jövőt. ’56 egyik fontos üzenete a mai ember számára: a jó közösség úgy épül, ha együtt, összefogva meghozzuk a magunk áldozatát közösségünkért. Nekünk, Bátaszékieknek ebből kell példát mutatni a nemzet számára.
Az emlékműsort követően az ünnepség résztvevői a művelődési ház előtt álló, Mansfeld Péter emlékére felállított kopjafánál és a Városháza falán elhelyezett ’56-os Emléktáblánál virággal és főhajtással emlékeztek a forradalom résztvevőire és áldozataira:
Bátaszék Város Önkormányzata
FIDESZ Magyar Polgári Szövetség
Magyar Szocialista Párt
Keresztény Demokrata Néppárt és Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség
Jobbik Magyarországért Mozgalom
Tolna Megyei Fidelitas
Fidelitas Bátaszéki Csoportja
Német Nemzetiségi Önkormányzat és Német Nemzetiségi Egyesület
Roma Nemzetiségi Önkormányzat
Bátaszéki Kanizsai Dorottya Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Bátaszéki II. Géza Gimnázium
Nemzetőrség Bátaszéki Csoportja
Bátaszéki Tűzoltóság
Bátaszéki Székelyek Baráti Köre
Rákóczi Szövetség Bátaszéki Csoportja
Napsugár Nyugdíjas Egylet
Nyugdíjas Egyesület
Nagycsaládosok Egyesülete
’56-os Emlékbizottság
Lokálpatrióták Bátaszékért Egyesület
Bátaszéki Vállalkozók Ipartestülete
Tovább olvasomBátaszék aljegyzői feladatait 2019. július 1-vel dr. Köbli Kata látja el.
Tovább olvasomNagy szerencse érte az idei tanév elején a 7. évfolyamot: a „Határtalan” program pályázatát megnyerve 4 napos szerbiai kiránduláson vehettünk részt.
Tovább olvasom
2017. május 14-én a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség által rendezett Májusi Tánc elnevezésű rendezvényen vett részt a Bátaszéki Felvidék Néptánc Együttes a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
Tovább olvasom2018. június 14-én az „Értetek!” stroke, alkohol és drogprevenciós program 7. állomása volt Bátaszék.
Tovább olvasomMárcius 2-án, csütörtökön, rendhagyó estét tölthettek el a művelődési házba látogatók. A Filmklub első alkalmán Kaszás Géza: A lovasíjász című, egész estés filmjét nézhették meg az érdeklődők. A Filmklubot Izsák Mónika, az intézmény vezetője, nyitotta meg. Köszöntőjében elmondta, hogy szeretné, ha elindulna közönségtalálkozó keretében egy beszélgetés a látott alkotás kapcsán. Meghívott vendég - a film ajánlója - Ambrus Tibor volt, aki bemutatta a filmben szereplő Kassai Lajos lovasíjászt. 2013 óta hungarikumként tartják számon a lovasíjászatot Kassai Lajos íjkészítő, ötszörös guinness rekorder, Magyar Örökség díjasnak köszönhetően. A filmből megismerhetjük a lovasíjász iskoláját, melyben Ars poeticájaként azt tanítja: „Nem az ősöket kell követni, hanem azt, amit az ősök követtek.”
A film levetítése után a közönségtalálkozó ez alkalommal, telefon segítségével sikerült. Kaszás Géza, színész-rendező nagy szeretettel és lelkesedéssel mesélt a film forgatásáról, a szereplőkről, a jelenetek helyszíneiről. Szívesen válaszolt a nézők által feltett kérdésekre. Elmondta, hogy „A Lovasíjász” vetítését követően mindig felvetődnek a filmben bemutatott, őstörténetünket firtató, Kínában forgatott jelentek. A magyarság származásának tekintetében kétféle álláspont ütközik, melyre ez a film keres elfogulatlan és tárgyilagos bizonyítékokat. A négy operatőr egyszerre dolgozott és minden kameramozgató eszközt felhasználtak, ami a forgatás számára, a gyönyörű képek fényképezéséhez elengedhetetlen és elérhető volt. Beszélt terveiről is. „A lovasíjász” forgatása közben már érlelődött benne a gondolat, hogy a filmbe felvillanó őstörténeti összefüggéseket mélyebben adja át a nézőnek, ezért készíti a következő filmjét: „Indulj el egy úton, én is egy másikon” címmel. Remélhetőleg ezt a filmet is megnézheti majd a bátaszéki közönség, ha ellátogatnak havi rendszerességgel a Filmklubba.
Tovább olvasom